arasidovemuffinyskardamonem1

ARAŠÍDOVÉ MUFFINY S KARDAMONEM

Klasické muffiny se pečou z mouky, vajec a mléka. Můžeme je nutričně vylepšit tak, že přidáme celozrnnou mouku a několik druhů dalších mouk. Vejce jsem nahradila rostlinnou náhradou vajecVajahit a chia semínka, která pomohou hmotu zahustit a zpevnit. U mléka máte 2 možnosti – buď použít klasické čerstvé (kravské nebo rostlinné) nebo sušené (sušené polotučné mléko nebo Soja Milk).

Tip výživového poradce

  1. Muffiny si dopřejte spíše ke svačinám (vhodnější bude dopolední).
  2. U snídaně si k muffinům dejte navíc ovoce a bílkovinu.

Koření kardamon

Kardamonová semena obsahují bílkoviny, tuky, škroby, terpeny, karboxylové kyseliny, thiamin, riboflavin a niacin. Díky těmto látkám má široké spektrum léčivých účinků: pomáhá ke správnému trávení, působí preventivně proti virům, má posilující účinek na organismus a také napomáhá zklidnit bolesti revmatického původu. Dále skvěle pomáhá proti plynatosti, srdeční slabosti a při léčbě zánětů dásní a zubů.

Iva Veselá, výživový poradce Food Life

Tip k receptu

  1. S množstvím kardamonu buďte opatrní, jeho chuť je velmi aromatická.

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty

E (kJ): B (g): S (g): T (g):
Celkem: 780 g = 7145,1 62,0 231,8 52,6
100 g = 916,0 7,9 29,7 6,7
1 ks 65 g = 595,4 5,2 19,3 4,4

Hodnocení receptu

  • (0 /5)
  • (0 Hodnocení)

, ,

Postup

  • 1. Všechny mouky smícháme dohromady a vmícháme do nich zbylé ingredience kromě kypřidla. Přidáme vlažnou vodu tak, aby vznikla hustější směs. Ke konci přimícháme kypřidlo a směs nalijeme do formy na muffiny.
  • 2. Doprostřed muffinů položíme ½ čtverečku hořké čokolády a posypeme sezamem. Muffiny pečeme v předehřáté troubě na 180 °C po dobu 12-15 minut.

Be Social

O kuchaři

Iva Rychnovská

Výživový poradce a sportovní dietolog, autorka Zdravé kuchyně, zakladatelka výživové poradny Food Life - www.food-life.cz