• jogurtovakaseschiaamakem1
  • jogurtovakaseschiaamakem2

CHIA & MAKOVÁ KAŠE

Všímám si, že v jídelníčcích zapomínáte používat mák, přitom Česká republika patří mezi největší pěstitele máku. Chia semínka už asi všichni znáte. A kdo je nezná, může si přečíst o nich níže. Prozradím vám svůj fígl, jak jíst mák bez výčitek vysokého obsahu tuků. Tak hurá na něj!

Tip výživového poradce

Mák v dietním jídelníčku

  1. Mák obsahuje 40 – 45 % tuků, takže se vlastně nejedná o zvláště tučná semínka. Kupujte si mák celý, ne mletý – ten pak rychle žlukne.
  2. Poradím vám trik na používání máku, který je vysokým zdrojem tuků. Sice je zdravý, ale i po zdravém tuku snadno naberete a člověk se musí přeci jen hlídat. Jednou za čas si člověk chce pochutnat na celozrnném makovém koláčku, takže co s tím? Mák NEmelu, ale používám ho celý. Maximálně ho chvíli povařím, ale někdy ani to ne. Sice většina máku projde střevy bez využití, ale mám příjemný pocit, že si pochutnám bez výčitek. A navíc je kaše pěkně křupavá :)

Chia semínka neboli running food:

Semínka chia jsou významným zdrojem bílkovin (20%), kvalitních sacharidů (17%), tuků (21%), z nichž mají vysoké zastoupení rostlinné omega-3 mastné kyseliny (13%) a v neposlední řadě obsah až 32% vlákniny. Semínka chia dále obsahují řadu antioxidantů, vápník (5x více než v mléce). Chia obsahují dále minerály jako železo, zinek, draslík, magnesium, fosfor a další důležité živiny.

Více o chia semínkách si můžete přečíst v celém článku na Bio-Life.cz.

Iva Veselá, výživový poradce Food Life

Tip k receptu

Proteinový prášek

Proteinový prášek je vhodné používat ve sladkých pokrmech vždy, kde potřebujete doplnit bílkoviny. Ve 100 g obsahuje 75 g a více bílkovin. Například v tomto receptu získáme z jogurtu nízké množství bílkovin (3,5 g /100 g), proto je vhodné kaši doplnit právě o další bílkovinu, v tomto případě protein.

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty

E (kJ): B (g): S (g): T (g):
Celkem: 290 g = 1297,8 18,4 38,9 9,0
100 g: 100 g = 447,5 6,3 13,4 3,1

*Gramáže a nutriční hodnoty ingrediencí jsou před kuchyňskou úpravou.

 

Hodnocení receptu

  • (5 /5)
  • (2 Hodnocení)

, ,

jogurtovakaseschiaamakem2 (640x394)jogurtovakaseschiaamakem3 (640x426)

Postup

  • 1. Jogurt, protein a pohanku smícháme dohromady a podle potřeby přilijeme vodu. Kaši ozdobíme nakrájeným ovocem, semínky a kokosem.

Be Social

O kuchaři

Iva Rychnovská

Výživový poradce a sportovní dietolog, autorka Zdravé kuchyně, zakladatelka výživové poradny Food Life - www.food-life.cz