rawlneneplatky2

RAW LNĚNÉ PLÁTKY

Znáte firmu Lifefood a jejich raw lněné dobroty? Balíček 90 g lněných plátků stojí kolem 60 Kč, některé druhy až k 80 Kč. A to se při pravidelném mlsání prodraží. Proto jsem si začala doma dělat vlastní lněné krekry. Práce je minimální – samotná příprava zabere tak 10 minut, požitek maximální. Tak jdeme na to!

rawlneneplatky1Lněné semínko, kustovnice a nic více :)

Tip výživového poradce

  1. Vzhledem k tomu, že lněné semínko dostatečně nerozkoušete, počítejte s cca poloviční kalorickou hodnotou.
  2. Lněné plátky můžete mlsat prakticky kdykoliv přes den.

Lněné semínko

Semeno lnu je zdrojem důležitých esenciálních mastných kyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit. Jedna z esenciálních mastných kyselin, která je obsažena ve lněném semenu, je známá jako omega-3 mastná kyselina – kyselina alfa-linolenová. Ta má příznivý vliv na naši nervovou soustavu, imunitní systém a zlepšuje stav pokožky a buněčných membrán. Lněné semínko obsahuje látky zvané lignany, které mohou pomáhat v boji proti rakovině, bakteriím, virům a plísním. Lněné semínko obsahuje až 800x více lignanů než většina ostatních potravin.

Iva Veselá, výživový poradce Food Life

Tip k receptu

  1. Když použijete lněnou mouku, ušetříte si tak mixování. Plátky budou strukturou hladké, chuť prakticky stejná.
  2. Lněné semínko můžete zkombinovat také se slunečnicovým semínkem.

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty

E (kJ): B (g): S (g): T (g):
Celkem: 200 g = 1477,0 14,0 8,9 30,5
100 g = 738,5 7,0 4,4 15,3
1 plátek: 20 g = 147,7 1,4 0,9 3,1

Hodnocení receptu

  • (0 /5)
  • (0 Hodnocení)

, , , , ,

Postup

  • 1. Lněné semínko smícháme v misce s kustovnicí a zalijeme vodou nad povrch. Pokud všechnu vodu vsákne, ještě trochu vody přilijte. Po změknutí polovinu směsi rozmixujte v mixérku a vraťte zpět do misky a promíchejte. Směs rozetřete stěrkou na pečicí papír (cca 2 mm plát) a vložíme do trouby na 40-50 °C asi na hodinu (nebo na 150 °C po dobu cca 20 minut). Dávejte pozor, aby semínka a kustovnice nezčernala.

Be Social

O kuchaři

Iva Rychnovská

Výživový poradce a sportovní dietolog, autorka Zdravé kuchyně, zakladatelka výživové poradny Food Life - www.food-life.cz