rybickovapomazanka1

RYBIČKOVÁ POMAZÁNKA ZA 5 MINUT

Rybičková pomazánka ze sardinek bývá pro dietáře strašákem. Přitom je taková škoda se o tu dobrotu připravit! Jen musíte zase znát pravidla, jak ji udělat zdravě a dietně. Raději předem podotýkám, že pokud jste zvyklí do pomazánek přidávat majonézu nebo celý kelímek zakysané smetany, tak si raději nechte zajít chutě :) Jinak pomazánku, která obsahuje již tuky již sardinek, obohatíte dalším zdrojem tuků – a ty ve finále obohatí leda tak váš pas. Takže jak na to?

Další zajímavé informace o sardinkách + které vyhráli nezávislé testy, si přečtěte v Tipech poradce.

Tip výživového poradce

Sardinky ve zdravém a dietním jídelníčku

Sardinkám se často vyhýbáte, protože se většinou obáváte vysokého obsahu tuků. Ano, sardinky jsou bohaté na tuky, ale zdraví prospěšné polynenasycené mastné kyseliny, které se v těle primárně využívají pro různé metabolické procesy, namísto ukládání do tukových zásob.

Zajímavost č.1
Víte, že již 0,5 g těchto tuků (nenasycených mastných kyselin) dokáže významně snížit riziko kardiovaskulárních příhod? Omega-3 MK podporují mozkové funkce, metabolismus cukrů (prevence diabetu) a snížení krevního tlaku. Díky kostičkám v sardinkách do těla dostaneme spoustu vápníku (20-30% DDD ze 100 g sardinek) a vitaminu D a selenu, který mj. pomáhá mužům zlepšovat potenci.

Zajímavost č.2
Sardinky jsou v mořském potravním řetězci velmi nízko, tudíž se v nich neukládají toxiny v takové míře, jako například rtuť. V nezávislých testech se na 1. místě umístily sardinky Sardinky Saira Saira 240 gramů, na 2. místě Sardinky Marks and Spencer 120 gramů a na 3. místě Sardinky Isabel 125 gramů. Další místa obsadily sardinky Giana, Nekton, Euroshopper, King Oscar, Jadran Nekton a Clever.

Zajímavost č. 3
Kupujte sardinky ve vlastní šťávě, ne v rostlinném oleji, u kterého nemáte informace o jeho kvalitě (samotné označení „rostlinný olej“ neznamená, že je kvalitní. Dejte přednost sardinkám ve vlastní šťávě nebo uzeným, případně v tomatové šťávě nebo hořčičné omáčce.

Iva Veselá, výživový poradce Food Life

Tip k receptu

  1. Do pomazánek tohoto typu je opravdu zbytečné přidávat jakékoliv majonézy nebo zakysané smetany. Vychutnejte si chuť sardinek tak, jak jsou!

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty

E (kJ): B (g): S (g): T (g):
Celkem: 610 g = 3322,8 65,9 41,4 41,3
100 g: 100 g = 544,7 10,8 6,8 6,8
1 porce: 76,25 g = 415,3 8,2 5,2 5,2
Pomaz.+pečivo 290 g = 866,4 12,6 24,3 6,6

Hodnocení receptu

  • (5 /5)
  • (2 Hodnocení)

,

Postup

  • 1. Všechny ingredience rozmixujeme v mixéru na jemnou konzistenci a podáváme s pečivem a čerstvou zeleninou.

Be Social

O kuchaři

Iva Rychnovská

Výživový poradce a sportovní dietolog, autorka Zdravé kuchyně, zakladatelka výživové poradny Food Life - www.food-life.cz