Upravte svůj letní jídelníček. Zařaďte do něho hlavně lehká a svěží jídla

Paleo strava

Plavková sezóna je v plném proudu, ale po karanténních opatřeních a dlouhém pobytu v izolaci přibylo nějaké to deko či kilo. Postava není úplně to, co byste si představovali. Nejvyšší čas se začít více hýbat, ale také upravit adekvátně jídelníček na lehkou a letní verzi. Co ale jíst v létě, aby to bylo lehké a zároveň dietní? Také jistě nechcete trávit hodiny u plotny, proto by jídla měla být nejen svěží, ale i rychle hotová. A co by mělo být základem zdravé letní kuchyně? Čeho byste se naopak měli vyvarovat, aby kila neletěla nahoru?

Čerstvé a lehké potraviny

Základem letního jídelníčku by mělo být dostatek čerstvých a sezónních potravin, zeleniny, ovoce, ale také bylinek. Chybět by nemělo kvalitní libové maso, ryby nebo mléčné výrobky.

Zelenina

Základem jídelníčku by měla tvořit čerstvá a sezónní zelenina, která může být samostatným jídlem nebo přílohou k masu. Letní saláty by měly být pestré, doplnit je můžete o vajíčko, pečený sýr nebo kousky masa. V připravovaných salátech by neměla chybět zelená zelenina, salátová okurka, která je tvořená z valné části z vody, rajčata nebo papriky. Pro ty, kteří papriky, lilky nebo cukety odmítají jíst syrové, mohou být připravené na kapce olivového oleje a česneku na grilu.

Ovoce

Které ovoce je typicky letní, ale má minimum kalorií a nezpůsobí na vaší postavě lidově řečeno paseku? Velmi vhodnou svačinkou je vodní meloun plný vody, jahody nebo drobné bobulovité ovoce, jako jsou borůvky, maliny, ostružiny nebo rybíz. Vhodná jsou také jablka, ale vzdát se nemusíte ani banánu, který si připravíte s ovesnou kaší k snídani.

Maso a ryby

Maso vhodné do letního jídelníčku je libové, volte proto kuřecí, krůtí nebo králičí maso. Výjimečně i vepřové nebo pro masožrouty čistý plátek hovězího není na škodu. Ale všeho s mírou, úpravu volte raději dušenou nebo pečte s minimem oleje, případně na sucho, na pánvi nebo nakládané maso na grilu se zeleninovou přílohou. V letním období byste také měli volit v segmentu ryb a mořských plodů, tím spíše na dovolené u moře. V tuzemských podmínkách jsou dobrou volbou pstruzi z místních sádek.

Mléčné výrobky

Bílé jogurty jsou skvělé pro přípravu lehkých dresinků k zelenině, na přípravu zeleninových salátů s okurkou, ale své místo najdou také při výrobě domácí zmrzliny nebo jiných odlehčených dezertů. Velmi dobře chutnají taky kysané výrobky, kefíry, zákysy, které mají chladivý efekt. Vyhýbat byste se měli slazeným jogurtům, ovocný jogurt si snadno můžete připravit ze sezónního ovoce a bílého jogurtu sami doma.

Pozor na letní kalorické bomby

Které potraviny vás sice potěší a patří k tradičnímu létu, ale rozhodně nepřidají vaší postavě a měli byste jich konzumovat v co nejmenší míře? V létě byste se měli vyvarovat průmyslově vyráběným potravinám a uzeninám, i když jeden špekáček za několik týdnů asi neuškodí, nemělo by se jednat o každodenní grilovací pravidlo.

Žádné polotovary a pozor na nanuky

Také se vyvarujte připravených polotovarů, ale nezapomeňte, že kalorickými bombami jsou i marinády, kečupy a hořčice. Vyhýbejte se také sladkostem, zmrzlinám a nanukům, které jsou plné rostlinných tuků a přidaného cukru. Kvalitní a lehkou zmrzlinu si lehce vyrobíte doma z kysané smetany nebo tvarohu, čerstvého ovoce a medu, stačí rozmixovat a dát zamrazit. V neposlední řadě jsou kalorickými bombami různé letní koktejly a drinky, ty byste měli vyměnit za svěží střik z bílého vína.